Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

TOMCZAK - IZOLACJE NATRYSKOWE

4

Dziękujemy za wiadomość

Współczynnik przenikania ciepła w bramach segmentowych.

Autor: TOMCZAK - IZOLACJE NATRYSKOWE, publikacja: 2017-04-28

Budując nowy dom, staramy się dobierać materiały tak, aby nie tylko były solidne, ale również gwarantowały energooszczędność. Dziś większą uwagę przykładamy do współczynników przenikania dla różnych elementów naszego budynku, wierząc, że takie działanie ma sens, że koszty ogrzewania będą niższe, a komfort życia lepszy. Wybierając bramę segmentową, również zwracamy na to uwagę, chociaż garaż nie jest tą najistotniejszą częścią naszego domu.

Zdjęcie nr 1

Możemy zaobserwować różne sposoby myślenia na ten temat. Jedni chcą kupić bardzo ciepłą bramę segmentową, z panelami o grubości 60 mm, inni stosują bramy segmentowe o standardowej grubości 40 mm, a większą uwagę przywiązują do wyboru drzwi oddzielających garaż od części mieszkalnej. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników i przeciwników, nie brakuje przeróżnych opinii na ten temat. W tym artykule postaramy się przedstawić te wszystkie argumenty.

Czy w garażu powinna panować temperatura pokojowa?

Zwolennicy bram segmentowych z panelami o grubości 60 mm mówią jednym głosem: jeżeli takie bramy są dostępne, to trzeba je stosować, w myśl zasady, że „od przybytku głowa nie boli”. Osoby, które stosują standardowe rozwiązania, przytaczają większą liczbę argumentów, rozważając te kwestie. Prawdą jest, że w garażu nie mamy potrzeby utrzymywać temperatury pokojowej na poziomie 18 czy 22 stopni Celsjusza. Każde otwarcie garażu to moment, w którym nastąpi nagłe ochłodzenie i powtórne doprowadzenie do takiej temperatury byłoby kosztowne. W praktyce garaż często służy nam do przechowywania różnych produktów spożywczych - zdarza się, że to właśnie w garażu stawiane są półeczki, na których składujemy przetwory. Wysoka temperatura w garażu nie jest czymś koniecznym i w większości przypadków zimą panują tam temperatury na poziomie 10 stopni Celsjusza.

Czy warto inwestować w drzwi oddzielające garaż od części mieszkalnej?

Nie sposób odmówić racji tym, którzy decydują się na zakup standardowej bramy segmentowej, a ewentualnie zaoszczędzone środki przeznaczają na zakup lepszych jakościowo drzwi wewnętrznych oddzielających garaż od części mieszkalnej. Takie pojmowanie tego zagadnienia ma sens - drzwi powinny nie tylko być ciepłe, ale również stanowić barierę dla ewentualnych hałasów i zapachów, których nie unikniemy nawet w sytuacji, kiedy w garażu będziemy parkować zupełnie nowe auto. Praca silnika zawsze będzie powodować wydzielanie się zapachu, podobnie jak rozgrzana opona zawsze będzie miała specyficzny zapach. Nikt nie chce wpuszczać tych zapachów do domu, więc zastosowanie dobrych jakościowo drzwi jest tu uzasadnione.

Zdjęcie nr 2

Jaką wagę bramy segmentowej wybrać?

Kolejnym argumentem za tym, aby stosować bramy segmentowe o grubości 40 mm jest jej waga. Panele bramy segmentowej pomimo tego, że wypełnione są pianką posiadają konkretną wagę i jest to około 11-12 kg/m2 powierzchni. Do tej wagi musimy dodać jeszcze elementy stalowe bramy, takie jak okucia, zawiasy czy rolki. Przykładowo płaszcz bramy segmentowej o rozmiarze 5000x2250 mm będzie ważył ponad 130 kg. Jeżeli zastosujemy tu bramę z grubszym panelem, waga ta dodatkowo wzrośnie - może to być nawet 180 kg. W takiej sytuacji musimy zastanowić się, jaki to będzie miało wpływ na działanie napędu elektrycznego oraz ewentualne zużywanie się takich elementów jak rolki, sprężyny czy zawiasy.

Który napęd do bramy wybrać?

Jeżeli już jesteśmy przy napędzie elektrycznym do bramy, to jedne z najsilniejszych napędów do bram garażowych oferują siłę uciągu na poziomie 1200 N. Producent sugeruje, że taki napęd może obsługiwać bramy segmentowe o powierzchni nawet do 22 m2. Takie przeciążanie napędów może jednak skutkować szybszym zużywaniem się przekładni mechanicznej w siłowniku lub rozciąganiu się paska napędowego czy łańcucha.

Jakie czynniki mają wpływ na współczynnik przenikania ciepła?

Wracamy jednak do sprawy związanej z przenikaniem ciepła. Panele bramy segmentowej o grubości 40 mm posiadają współczynnik przenikania o wartości około U=0,5 W/m2K. Jeżeli jednak zbadamy całą bramę, z uwzględnieniem uszczelek, połączeń międzypanelowych, szczeliny pomiędzy płaszczem bramy a posadzką, to współczynnik ten będzie wynosił około U=1,1 W/m2K. Warto zaznaczyć, że gorszy współczynnik będzie posiadać najlepsze 2-szybowe okno. Myślę także, że warto wiedzieć, że każda brama, chociaż zbudowana z tego samego materiału będzie posiadać inny współczynnik - dużo zależy tu od rozmiaru bramy, od jej wysokości i szerokości, co ma bezpośrednie przełożenie na liczbę połączeń elementów bramy.


Opracował:
Tomasz Tomczak
TOMCZAK TOMASZ - IZOLACJE NATRYSKOWE

Bramy garażowe - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 5 715 Dostawców Bram Garażowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Skontaktuj się