Powiedz jak możemy Ci pomóc
Skontaktuj się

TOMCZAK - IZOLACJE NATRYSKOWE

4

Dziękujemy za wiadomość

Deklaracja Właściwości Użytkowych - najważniejszy dokument dotyczący pianki PUR

Autor: TOMCZAK - IZOLACJE NATRYSKOWE, publikacja: 2017-08-11

Podczas setek rozmów, jakie przyszło mi prowadzić z Klientami, dochodzę do wniosku, że w sprawie izolacji piankami poliuretanowymi jest jeszcze wiele do zrobienia - mam tu na myśli głównie edukację, zarówno Klientów, jak i niestety wykonawców. W tym artykule chcę zwrócić uwagę na parametry pianki PUR, dla uproszczenia skupię się jedynie na piance otwartokomórkowej, gdyż ocieplanie poddaszy tym materiałem jest w Polsce najpopularniejsze.

Zdjęcie nr 1

Potrzeba jasno powiedzieć, że najważniejszym dokumentem dotyczącym parametrów pianki jest Deklaracja Właściwości Użytkowych. Jest to dokument, w którym producent materiału powinien podać parametry piany, które uzyskała w drodze konkretnych badań. Powinniśmy również zwrócić uwagę, czy zawarte w tym dokumencie dane podawane są w oparciu o normę EN-14315-1, bo właśnie według tej normy powinny być przebadane izolacje natryskowe. Niestety zdarza się, że parametry podawane są w inny sposób. Spotykam się z tym, że w różnych kartach technicznych producentów opisanych jest wiele różnych parametrów. Wielu użytkowników i firm zwraca uwagę głównie na współczynnik lambda, który jest decydujący w kwestii izolacyjności. To na podstawie tego parametru jesteśmy w stanie wyliczyć współczynnik przenikania (U) dla konkretnej grubości warstwy izolacji.

Obok tego współczynnika ważne są również inne, ale - nie chcąc poruszać innych wątków - skupimy się wyłącznie na współczynniku lambda. Łatwo go porównać, informacja o tym współczynniku pada najczęściej w rozmowie wykonawców izolacji natryskowych z Klientami. Wiele firm dokłada również wszelkich starań, aby na tym polu odnieść zwycięstwo nad konkurencją, co niestety czasami może skutkować pewnymi nadużyciami.

Dla inwestora najważniejsza jest skuteczność i trwałość izolacji, dlatego właśnie wybiera on ocieplenie pianką PUR, rezygnując z innych materiałów. I właśnie z tego powodu najważniejsze jest, aby ten inwestor otrzymał jasną i umożliwiającą mu dokonanie porównań informację na temat współczynnika lambda. Nie może to być współczynnik początkowy, średni czy też współczynnik, który został uzyskany w wyniku badania materiału w temperaturze 70 stopni Celsjusza, w czasie 175 dni od wykonania natrysku. Podawany współczynnik lambda powinien uwzględniać efekt starzenia, czyli ma to być współczynnik starzeniowy, uzyskiwany w normalnych temperaturach otoczenia, tzn. 10 stopni Celsjusza.

Wielu producentów i wykonawców przykłada do tego wagę. Jest grupa wykonawców, którzy potrafią czytać dokumentację i potrafią odróżnić współczynnik lambda początkowy od starzeniowego. Niestety nie zawsze jest tak, że i dostawcy materiałów edukują w wystarczającym zakresie swoich odbiorców, czyli wykonawców izolacji natryskowych.

Na załączonym zdjęciu pokazujemy wycinek Deklaracji Właściwości Użytkowych pianki otwartokomórkowej, gdzie podawane są współczynniki lambda. Najważniejszym z nich nie jest współczynnik średni, ale ten oznaczony literą D, który pokazuje, na jakie parametry możemy liczyć rok po wykonaniu izolacji i przez kolejne min. 25 lat.


Opracował:
Tomasz Tomczak
TOMCZAK TOMASZ - IZOLACJE NATRYSKOWE

Ocieplanie Pianką PUR - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 41 018 Specjalistów od Ociepleń i Izolacji Pianką PUR najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ocieplaniu pianką PUR

Skontaktuj się