Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Deklaracja Właściwości Użytkowych - najważniejszy dokument dotyczący pianki PUR

Deklaracja Właściwości Użytkowych - najważniejszy dokument dotyczący pianki PUR

author box img

Tomasz Tomczak

Zaktualizowano: 2 sierpnia 2017 02.08.2017 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o ocieplaniu pianką PUR

Ponad 42421 Specjalistów od Ocieplania Pianką PUR blisko Ciebie

Podczas setek rozmów jakie przyszło mi prowadzić z Klientami dochodzę do wniosku, że w sprawie izolacji piankami poliuretanowymi jest jeszcze wiele do zrobienia - i mam tu na myśli głównie edukację, zarówno Klientów jak i niestety wykonawców. W tym artykule chcę zwrócić uwagę na parametry pianki PUR, dla uproszczenia skupię się jedynie na piance otwarto-komórkowej, gdyż ocieplanie poddaszy tym materiałem jest w Polsce najpopularniejsze.
Potrzeba jasno powiedzieć, że najważniejszym dokumentem dotyczącym parametrów pianki jest Deklaracja Właściwości Użytkowych. Jest to dokument, w którym producent materiału powinien podać parametry piany, które uzyskała w drodze konkretnych badań. Powinniśmy również zwrócić uwagę, czy zawarte w tym dokumencie dane podawane są w oparciu o normę EN-14315-1, bo właśnie według tej normy powinny być przebadane izolacje natryskowe. Niestety zdarza się, że parametry podawane są w inny sposób. Spotykam się z tym, że w różnych kartach technicznych producentów opisanych jest wiele różnych parametrów. Wielu użytkowników i firm zwraca uwagę głównie na współczynnik lambda, który jest decydujący w kwestii izolacyjności. To na podstawie tego parametru jesteśmy w stanie wyliczyć współczynnik przenikania (U) dla konkretnej grubości warstwy izolacji.
Obok tego współczynnika ważne są również inne, ale nie chcąc poruszać innych wątków skupimy się wyłącznie na współczynniku lambda. Łatwo go porównać, informacja o tym współczynniku pada najczęściej w rozmowie wykonawców izolacji natryskowych z Klientami. Wiele firm dokłada również wszelkich starań, aby na tym polu odnieść zwycięstwo nad konkurencją, co niestety czasami może skutkować pewnymi nadużyciami.
Dla inwestora najważniejsza jest skuteczność i trwałość izolacji - dlatego właśnie wybiera on ocieplenie pianką PUR, rezygnując z innych materiałów. I właśnie z tego powodu najważniejsze jest, aby ten inwestor otrzymał jasną i umożliwiającą mu dokonanie porównań informacje na temat współczynnika lambda. Nie może to być współczynnik początkowy, średni czy też współczynnik, który został uzyskany w wyniku badania materiału w temperaturze 70 stopni Celsjusza, w czasie 175 dni od wykonania natrysku. Podawany współczynnik lambda powinien uwzględniać efekt starzenia, czyli ma to być współczynnik starzeniowy, uzyskiwany w normalnych temperaturach otoczenia tzn. 10 stopni Celsjusza.
Wielu producentów i wykonawców przykłada do tego wagę. Jest grupa wykonawców, którzy potrafią czytać dokumentacje i potrafią odróżnić współczynnik lambda początkowy od starzeniowego. Niestety nie zawsze jest tak, że i dostawcy materiałów edukują w wystarczającym zakresie swoich odbiorców, czyli wykonawców izolacji natryskowych.
Na załączonym zdjęciu pokazujemy wycinek Deklaracji Właściwości Użytkowych pianki otwarto-komórkowej, gdzie podawane są współczynniki lambda. Najważniejszym z nich nie jest współczynnik średni, ale ten oznaczony literą D, który pokazuje na jakie parametry możemy liczyć rok po wykonaniu izolacji i przez kolejne min. 25 lat.
Dodano: 11 sierpnia 2017 Zaktualizowano: 2 sierpnia 2017

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco